Quincy Pendant
Product Description
The Quincy Pendant brings sleek, modern design to kitchen and dining spaces, makes a striking focal point overhead. Available in Ebony and Matte White, it adapts to a range of interior palettes. The integrated LED light source offers consistent, long-life illumination with no maintenance.
Last inventory update: May 19, 2026 10:42 pm
Next Arrival Date: –
Planner Code: –
Resources
Quincy Pendant
Product Description
The Quincy Pendant brings sleek, modern design to kitchen and dining spaces, makes a striking focal point overhead. Available in Ebony and Matte White, it adapts to a range of interior palettes. The integrated LED light source offers consistent, long-life illumination with no maintenance.
Last inventory update: May 19, 2026 10:42 pm
Next Arrival Date: –
Last inventory update: May 19, 2026 10:42 pm
Next Arrival Date: –
Planner Code: –
Resources
General Product Information
Product Dimensions
Lamping Specifications
LED Information (LED Only)
Pipe / Chain / Cord Information
Additional Information
General Product Information
| Parent Code | DVP37721 |
| Family | Quincy |
| Product Class | Ceiling |
| Product Subclass | Pendant |
| Room Category | Kitchen & Dining |
Product Dimensions
| Product Length / Diameter | 8.62 inches | 219 mm |
| Product Width | N/A inches | N/A mm |
| Product Depth | N/A inches | N/A mm |
| Product Height | 6.69 inches | 170 mm |
| Minimum Product Height | 8.18 inches | 208 mm |
| Maximum Product Height | 125.18 inches | 3180 mm |
| Canopy Length / Diameter | 4.92 inches | 125 mm |
| Canopy Width | N/A inches | N/A mm |
| Canopy Thickness | 0.98 inches | 25 mm |
Lamping Specifications
| Orientation of Light Source | Up & Down |
| Number of Sockets | N/A |
| Total Wattage (W) | 12W |
| Wattage of Individual Bulb Socket (W) | N/A |
| Voltage (V) | 120 |
| Lamping Confinement | Fully Enclosed |
| Socket Type | LED (Non-Replaceable) |
| Recommended Bulb | N/A |
| Bulbs Included | Yes |
LED Information (LED Only)
| Initial Lumens Output | 1500 |
| Delivered Lumens (2700K) | N/A |
| Delivered Lumens (3000K) | 800 |
| Delivered Lumens (3500K) | N/A |
| Delivered Lumens (4000K) | N/A |
| Delivered Lumens (5000K) | N/A |
| Required Dimmer | LED+/Universal |
| CRI | 80+ |
| Color Temperature | 3000K |
Pipe / Chain / Cord Information
| Pipe / Chain Included | Not Included |
| Pipe Information | N/A |
| Chain Information | N/A |
| Wire / Cord Information | 120 in |
| Max Sloped Ceiling Angle | 45° (Cord Grip) |
| *Conversion 19° to 45° : ASY0101 + Finish (2 Loops + 1 Chain): For Additional Cost | |
Additional Information
| Wall / Ceiling Mountable | N/A |
| Fixture Orientation | Down Only |
| Installation Height Adjustable | At Any Time |
| Location Certification | Dry Locations Only |
| ADA Compliant | N/A |
| Heavy Duty Mounting Kit Available | N/A |
| Additional Kit Available | N/A |
