Novella Plug-In Sconce
Product Description
The Novella Plug-In Sconce offers flexible placement without hardwiring in the bedroom with a sleek, modern sensibility. Available in Ebony with Faux Alabaster Glass with Grey Veins and Champagne Gold with Faux Alabaster Glass with Brown Veins, it adapts to a range of interior palettes. Built-in LED provides warm, energy-efficient light straight out of the box — no bulbs needed.
Last inventory update: May 19, 2026 8:31 pm
Next Arrival Date: –
Planner Code: –
Resources
Novella Plug-In Sconce
Product Description
The Novella Plug-In Sconce offers flexible placement without hardwiring in the bedroom with a sleek, modern sensibility. Available in Ebony with Faux Alabaster Glass with Grey Veins and Champagne Gold with Faux Alabaster Glass with Brown Veins, it adapts to a range of interior palettes. Built-in LED provides warm, energy-efficient light straight out of the box — no bulbs needed.
Last inventory update: May 19, 2026 8:31 pm
Next Arrival Date: –
Last inventory update: May 19, 2026 8:31 pm
Next Arrival Date: –
Planner Code: –
Resources
General Product Information
Product Dimensions
Lamping Specifications
LED Information (LED Only)
Pipe / Chain / Cord Information
Additional Information
General Product Information
| Parent Code | DVP25516 |
| Family | Novella |
| Product Class | Wall |
| Product Subclass | Plug-In Sconce |
| Room Category | Bedroom |
Product Dimensions
| Product Length / Diameter | N/A inches | N/A mm |
| Product Width | 4.72 inches | 120 mm |
| Product Depth | 3.23 inches | 82 mm |
| Product Height | 16.06 inches | 408 mm |
| Minimum Product Height | 16.06 inches | 408 mm |
| Maximum Product Height | 16.06 inches | 408 mm |
| Canopy Length / Diameter | N/A inches | N/A mm |
| Canopy Width | N/A inches | N/A mm |
| Canopy Thickness | N/A inches | N/A mm |
Lamping Specifications
| Orientation of Light Source | Sideways |
| Number of Sockets | N/A |
| Total Wattage (W) | 12W |
| Wattage of Individual Bulb Socket (W) | N/A |
| Voltage (V) | 120 |
| Lamping Confinement | Fully Enclosed |
| Socket Type | LED (Non-Replaceable) |
| Recommended Bulb | N/A |
| Bulbs Included | Yes |
LED Information (LED Only)
| Initial Lumens Output | 1152 |
| Delivered Lumens (2700K) | N/A |
| Delivered Lumens (3000K) | 691 |
| Delivered Lumens (3500K) | N/A |
| Delivered Lumens (4000K) | N/A |
| Delivered Lumens (5000K) | N/A |
| Required Dimmer | LED+/Universal |
| CRI | 90+ |
| Color Temperature | 3000K |
Pipe / Chain / Cord Information
| Pipe / Chain Included | Yes |
| Pipe Information | 24″ Length |
| Chain Information | N/A |
| Wire / Cord Information | 72 in |
| Max Sloped Ceiling Angle | N/A |
| *Conversion 19° to 45° : ASY0101 + Finish (2 Loops + 1 Chain): For Additional Cost | |
Additional Information
| Wall / Ceiling Mountable | N/A |
| Fixture Orientation | Multi-Orientation |
| Installation Height Adjustable | N/A |
| Location Certification | Dry Locations Only |
| ADA Compliant | Yes |
| Heavy Duty Mounting Kit Available | No |
| Additional Kit Available | No |
