Invermere Linear
Product Description
The Invermere Linear casts clean, even illumination across the space in living spaces with a sleek, modern sensibility. Available in Ebony with True Opal Glass, it suits a wide range of interior palettes.
Last inventory update: May 20, 2026 12:22 am
Next Arrival Date: –
Planner Code: –
Resources
Invermere Linear
Product Description
The Invermere Linear casts clean, even illumination across the space in living spaces with a sleek, modern sensibility. Available in Ebony with True Opal Glass, it suits a wide range of interior palettes.
Last inventory update: May 20, 2026 12:22 am
Next Arrival Date: –
Last inventory update: May 20, 2026 12:22 am
Next Arrival Date: –
Planner Code: –
Resources
General Product Information
Product Dimensions
Lamping Specifications
LED Information (LED Only)
Pipe / Chain / Cord Information
Additional Information
General Product Information
| Parent Code | DVP31704 |
| Family | Invermere |
| Product Class | Ceiling |
| Product Subclass | Linear |
| Room Category | Living Spaces |
Product Dimensions
| Product Length / Diameter | 56.22 inches | 1428 mm |
| Product Width | 8.66 inches | 220 mm |
| Product Depth | N/A inches | N/A mm |
| Product Height | 27.24 inches | 692 mm |
| Minimum Product Height | 30.55 inches | 776 mm |
| Maximum Product Height | 66.26 inches | 1683 mm |
| Canopy Length / Diameter | 55.16 inches | 1401 mm |
| Canopy Width | 5.04 inches | 128 mm |
| Canopy Thickness | 0.98 inches | 25 mm |
Lamping Specifications
| Orientation of Light Source | Multidirectional |
| Number of Sockets | N/A |
| Total Wattage (W) | 72W |
| Wattage of Individual Bulb Socket (W) | N/A |
| Voltage (V) | 120 |
| Lamping Confinement | Fully Enclosed |
| Socket Type | LED (Non-Replaceable) |
| Recommended Bulb | N/A |
| Bulbs Included | Yes |
LED Information (LED Only)
| Initial Lumens Output | 5580 |
| Delivered Lumens (2700K) | N/A |
| Delivered Lumens (3000K) | 2912 |
| Delivered Lumens (3500K) | N/A |
| Delivered Lumens (4000K) | N/A |
| Delivered Lumens (5000K) | N/A |
| Required Dimmer | LED+/Universal |
| CRI | 90+ |
| Color Temperature | 3000K |
Pipe / Chain / Cord Information
| Pipe / Chain Included | Yes |
| Pipe Information | 36″ Length |
| Chain Information | N/A |
| Wire / Cord Information | 120 in |
| Max Sloped Ceiling Angle | N/A |
| *Conversion 19° to 45° : ASY0101 + Finish (2 Loops + 1 Chain): For Additional Cost | |
Additional Information
| Wall / Ceiling Mountable | N/A |
| Fixture Orientation | Down Only |
| Installation Height Adjustable | During Installation |
| Location Certification | Dry Locations Only |
| ADA Compliant | N/A |
| Heavy Duty Mounting Kit Available | No |
| Additional Kit Available | No |

