Cirrus 11 Light Linear
Product Description
Cirrus 11 Light Linear
Last inventory update: May 13, 2026 8:24 pm
Next Arrival Date: –
Planner Code: –
Resources
Cirrus 11 Light Linear
Product Description
Cirrus 11 Light Linear
Last inventory update: May 13, 2026 8:24 pm
Next Arrival Date: –
Last inventory update: May 13, 2026 8:24 pm
Next Arrival Date: –
Planner Code: –
Resources
General Product Information
Product Dimensions
Lamping Specifications
LED Information (LED Only)
Pipe / Chain / Cord Information
Additional Information
General Product Information
| Parent Code | DVP37941 |
| Family | Cirrus |
| Product Class | Ceiling |
| Product Subclass | Linear |
| Room Category | Kitchen & Dining |
Product Dimensions
| Product Length / Diameter | 61.61 inches | 1565 mm |
| Product Width | 10.24 inches | 260 mm |
| Product Depth | N/A inches | N/A mm |
| Product Height | 10.5 inches | 267 mm |
| Minimum Product Height | 20.79 inches | 528 mm |
| Maximum Product Height | 51.73 inches | 1314 mm |
| Canopy Length / Diameter | 15.35 inches | 390 mm |
| Canopy Width | 5.55 inches | 140 mm |
| Canopy Thickness | 0.63 inches | 16 mm |
Lamping Specifications
| Orientation of Light Source | Multidirectional |
| Number of Sockets | 11 |
| Total Wattage (W) | 11 X 25W |
| Wattage of Individual Bulb Socket (W) | 25W |
| Voltage (V) | 120 |
| Lamping Confinement | Fully Enclosed |
| Socket Type | Candelabra Base (E12) |
| Recommended Bulb | E12 T6 Clear |
| Bulbs Included | No |
LED Information (LED Only)
| Initial Lumens Output | N/A |
| Delivered Lumens (2700K) | N/A |
| Delivered Lumens (3000K) | N/A |
| Delivered Lumens (3500K) | N/A |
| Delivered Lumens (4000K) | N/A |
| Delivered Lumens (5000K) | N/A |
| Required Dimmer | N/A |
| CRI | N/A |
| Color Temperature | N/A |
Pipe / Chain / Cord Information
| Pipe / Chain Included | Yes, Pipe |
| Pipe Information | 40″ 12mm pipe |
| Chain Information | N/A |
| Wire / Cord Information | 120″ |
| Max Sloped Ceiling Angle | 90° (Chain Link) |
| *Conversion 19° to 45° : ASY0101 + Finish (2 Loops + 1 Chain): For Additional Cost | |
Additional Information
| Wall / Ceiling Mountable | N/A |
| Fixture Orientation | Down Only |
| Installation Height Adjustable | During Installation |
| Location Certification | Dry Locations Only |
| ADA Compliant | N/A |
| Heavy Duty Mounting Kit Available | No |
| Additional Kit Available | No |

