Cirrus Pendant
Product Description
Cirrus Pendant
Last inventory update: May 19, 2026 10:42 pm
Next Arrival Date: –
Planner Code: –
Resources
Cirrus Pendant
Product Description
Cirrus Pendant
Last inventory update: May 19, 2026 10:42 pm
Next Arrival Date: –
Last inventory update: May 19, 2026 10:42 pm
Next Arrival Date: –
Planner Code: –
Resources
General Product Information
Product Dimensions
Lamping Specifications
LED Information (LED Only)
Pipe / Chain / Cord Information
Additional Information
General Product Information
| Parent Code | DVP37910 |
| Family | Cirrus |
| Product Class | Ceiling |
| Product Subclass | Pendant |
| Room Category | Living Spaces |
Product Dimensions
| Product Length / Diameter | 12.01 inches | 305 mm |
| Product Width | N/A inches | N/A mm |
| Product Depth | N/A inches | N/A mm |
| Product Height | 12.72 inches | 323 mm |
| Minimum Product Height | 17.41 inches | 442 mm |
| Maximum Product Height | 57.41 inches | 1458 mm |
| Canopy Length / Diameter | 5.51 inches | 140 mm |
| Canopy Width | N/A inches | N/A mm |
| Canopy Thickness | 0.94 inches | 24 mm |
Lamping Specifications
| Orientation of Light Source | Multidirectional |
| Number of Sockets | 1 |
| Total Wattage (W) | 1 X 40W |
| Wattage of Individual Bulb Socket (W) | 40W |
| Voltage (V) | 120 |
| Lamping Confinement | Fully Enclosed |
| Socket Type | Medium Base (E26) |
| Recommended Bulb | E26 T14 Long Clear |
| Bulbs Included | No |
LED Information (LED Only)
| Initial Lumens Output | N/A |
| Delivered Lumens (2700K) | N/A |
| Delivered Lumens (3000K) | N/A |
| Delivered Lumens (3500K) | N/A |
| Delivered Lumens (4000K) | N/A |
| Delivered Lumens (5000K) | N/A |
| Required Dimmer | N/A |
| CRI | N/A |
| Color Temperature | N/A |
Pipe / Chain / Cord Information
| Pipe / Chain Included | Pipe Kit Available |
| Pipe Information | 40″ 12mm pipe |
| Chain Information | N/A |
| Wire / Cord Information | 120″ |
| Max Sloped Ceiling Angle | 90° (Chain Link) |
| *Conversion 19° to 45° : ASY0101 + Finish (2 Loops + 1 Chain): For Additional Cost | |
Additional Information
| Wall / Ceiling Mountable | N/A |
| Fixture Orientation | Down Only |
| Installation Height Adjustable | During Installation |
| Location Certification | Dry Locations Only |
| ADA Compliant | N/A |
| Heavy Duty Mounting Kit Available | No |
| Additional Kit Available | No |

