Invermere Plug-In Sconce
Product Description
Crafted with sleek, modern intention, the Invermere Plug-In Sconce offers flexible placement without hardwiring in the bedroom. Finished in Ebony with True Opal Glass, it integrates seamlessly into contemporary and classic interiors alike.
Last inventory update: May 20, 2026 12:22 am
Next Arrival Date: –
Planner Code: –
Resources
Invermere Plug-In Sconce
Product Description
Crafted with sleek, modern intention, the Invermere Plug-In Sconce offers flexible placement without hardwiring in the bedroom. Finished in Ebony with True Opal Glass, it integrates seamlessly into contemporary and classic interiors alike.
Last inventory update: May 20, 2026 12:22 am
Next Arrival Date: –
Last inventory update: May 20, 2026 12:22 am
Next Arrival Date: –
Planner Code: –
Resources
General Product Information
Product Dimensions
Lamping Specifications
LED Information (LED Only)
Pipe / Chain / Cord Information
Additional Information
General Product Information
| Parent Code | DVP31716 |
| Family | Invermere |
| Product Class | Wall |
| Product Subclass | Plug-In Sconce |
| Room Category | Bedroom |
Product Dimensions
| Product Length / Diameter | N/A inches | N/A mm |
| Product Width | 5.12 inches | 130 mm |
| Product Depth | 6.14 inches | 156 mm |
| Product Height | 11.77 inches | 299 mm |
| Minimum Product Height | 11.77 inches | 299 mm |
| Maximum Product Height | 35.59 inches | 904 mm |
| Canopy Length / Diameter | 6.26 inches | 159 mm |
| Canopy Width | 5.12 inches | 130 mm |
| Canopy Thickness | 1.02 inches | 26 mm |
Lamping Specifications
| Orientation of Light Source | Sideways |
| Number of Sockets | N/A |
| Total Wattage (W) | 8W |
| Wattage of Individual Bulb Socket (W) | N/A |
| Voltage (V) | 120 |
| Lamping Confinement | Fully Enclosed |
| Socket Type | LED (Non-Replaceable) |
| Recommended Bulb | N/A |
| Bulbs Included | Yes |
LED Information (LED Only)
| Initial Lumens Output | 620 |
| Delivered Lumens (2700K) | N/A |
| Delivered Lumens (3000K) | 324 |
| Delivered Lumens (3500K) | N/A |
| Delivered Lumens (4000K) | N/A |
| Delivered Lumens (5000K) | N/A |
| Required Dimmer | Integral to Fixture |
| CRI | 90+ |
| Color Temperature | 3000K |
Pipe / Chain / Cord Information
| Pipe / Chain Included | Yes |
| Pipe Information | 24″ Length |
| Chain Information | N/A |
| Wire / Cord Information | 72 in |
| Max Sloped Ceiling Angle | N/A |
| *Conversion 19° to 45° : ASY0101 + Finish (2 Loops + 1 Chain): For Additional Cost | |
Additional Information
| Wall / Ceiling Mountable | N/A |
| Fixture Orientation | Multi-Orientation |
| Installation Height Adjustable | N/A |
| Location Certification | Dry Locations Only |
| ADA Compliant | No |
| Heavy Duty Mounting Kit Available | No |
| Additional Kit Available | No |
