Novella Sconce
Product Description
Crafted with sleek, modern intention, the Novella Sconce adds focused accent lighting in hallways and corridors. Choose from Ebony with Faux Alabaster Glass with Grey Veins or Champagne Gold with Faux Alabaster Glass with Brown Veins to suit your interior. Integrated LED technology delivers efficient, long-lasting illumination with no bulb replacement required.
Last inventory update: May 20, 2026 12:27 am
Next Arrival Date: –
Planner Code: –
Resources
Novella Sconce
Product Description
Crafted with sleek, modern intention, the Novella Sconce adds focused accent lighting in hallways and corridors. Choose from Ebony with Faux Alabaster Glass with Grey Veins or Champagne Gold with Faux Alabaster Glass with Brown Veins to suit your interior. Integrated LED technology delivers efficient, long-lasting illumination with no bulb replacement required.
Last inventory update: May 20, 2026 12:27 am
Next Arrival Date: –
Last inventory update: May 20, 2026 12:27 am
Next Arrival Date: –
Planner Code: –
Resources
General Product Information
Product Dimensions
Lamping Specifications
LED Information (LED Only)
Pipe / Chain / Cord Information
Additional Information
General Product Information
| Parent Code | DVP25501 |
| Family | Novella |
| Product Class | Wall |
| Product Subclass | Sconce |
| Room Category | Hallways |
Product Dimensions
| Product Length / Diameter | N/A inches | N/A mm |
| Product Width | 4.72 inches | 120 mm |
| Product Depth | 3.11 inches | 79 mm |
| Product Height | 16.06 inches | 408 mm |
| Minimum Product Height | 16.06 inches | 408 mm |
| Maximum Product Height | 16.06 inches | 408 mm |
| Canopy Length / Diameter | 7.91 inches | 201 mm |
| Canopy Width | 4.33 inches | 110 mm |
| Canopy Thickness | 0.94 inches | 24 mm |
Lamping Specifications
| Orientation of Light Source | Sideways |
| Number of Sockets | N/A |
| Total Wattage (W) | 12W |
| Wattage of Individual Bulb Socket (W) | N/A |
| Voltage (V) | 120 |
| Lamping Confinement | Fully Enclosed |
| Socket Type | LED (Non-Replaceable) |
| Recommended Bulb | N/A |
| Bulbs Included | Yes |
LED Information (LED Only)
| Initial Lumens Output | 1152 |
| Delivered Lumens (2700K) | N/A |
| Delivered Lumens (3000K) | 691 |
| Delivered Lumens (3500K) | N/A |
| Delivered Lumens (4000K) | N/A |
| Delivered Lumens (5000K) | N/A |
| Required Dimmer | LED+/Universal |
| CRI | 90+ |
| Color Temperature | 3000K |
Pipe / Chain / Cord Information
| Pipe / Chain Included | Not Included |
| Pipe Information | N/A |
| Chain Information | N/A |
| Wire / Cord Information | 8 in |
| Max Sloped Ceiling Angle | N/A |
| *Conversion 19° to 45° : ASY0101 + Finish (2 Loops + 1 Chain): For Additional Cost | |
Additional Information
| Wall / Ceiling Mountable | N/A |
| Fixture Orientation | Multi-Orientation |
| Installation Height Adjustable | N/A |
| Location Certification | Dry Locations Only |
| ADA Compliant | Yes |
| Heavy Duty Mounting Kit Available | No |
| Additional Kit Available | No |


