Portage 15.75″ Pendant
SKU:
DVP24320
Categories Ceiling, Living Spaces, New Arrivals, Pendant, Rooms
Tags LED Fixtures, New Arrivals 2026
Product Description
Portage 19.75″ Pendant
Last inventory update: May 13, 2026 7:03 pm
Next Arrival Date: –
Planner Code: –
Resources
Portage 15.75″ Pendant
SKU:
DVP24320
Categories Ceiling, Living Spaces, New Arrivals, Pendant, Rooms
Tags LED Fixtures, New Arrivals 2026
Product Description
Portage 19.75″ Pendant
Last inventory update: May 13, 2026 7:03 pm
Next Arrival Date: –
Last inventory update: May 13, 2026 7:03 pm
Next Arrival Date: –
Planner Code: –
Resources
General Product Information
Product Dimensions
Lamping Specifications
LED Information (LED Only)
Pipe / Chain / Cord Information
Additional Information
General Product Information
| Parent Code | DVP24320 |
| Family | Portage |
| Product Class | Ceiling |
| Product Subclass | Pendant |
| Room Category | Living Spaces |
Product Dimensions
| Product Length / Diameter | 15.75 inches | mm |
| Product Width | N/A inches | N/A mm |
| Product Depth | N/A inches | N/A mm |
| Product Height | 9.92 inches | mm |
| Minimum Product Height | 11.29 inches | mm |
| Maximum Product Height | 51.29 inches | mm |
| Canopy Length / Diameter | 4.72 inches | 120 mm |
| Canopy Width | N/A inches | N/A mm |
| Canopy Thickness | 0.79 inches | 20 mm |
Lamping Specifications
| Orientation of Light Source | Down |
| Number of Sockets | 1 |
| Total Wattage (W) | 1 X 30W |
| Wattage of Individual Bulb Socket (W) | 30W |
| Voltage (V) | 120 |
| Lamping Confinement | Fully Enclosed |
| Socket Type | DC LED |
| Recommended Bulb | N/A |
| Bulbs Included | Yes |
LED Information (LED Only)
| Initial Lumens Output | 3000 |
| Delivered Lumens (2700K) | 2365 |
| Delivered Lumens (3000K) | 2560 |
| Delivered Lumens (3500K) | 2795 |
| Delivered Lumens (4000K) | 2891 |
| Delivered Lumens (5000K) | 2763 |
| Required Dimmer | LED+/Universal |
| CRI | 80+ |
| Color Temperature | 2700/3000/3500/4000/5000K |
Pipe / Chain / Cord Information
| Pipe / Chain Included | Yes, Pipe |
| Pipe Information | 40″ 12mm pipe |
| Chain Information | N/A |
| Wire / Cord Information | 120″ |
| Max Sloped Ceiling Angle | 19° (Hang Straight) |
| *Conversion 19° to 45° : ASY0101 + Finish (2 Loops + 1 Chain): For Additional Cost | |
Additional Information
| Wall / Ceiling Mountable | N/A |
| Fixture Orientation | Down Only |
| Installation Height Adjustable | N/A |
| Location Certification | Dry Locations Only |
| ADA Compliant | N/A |
| Heavy Duty Mounting Kit Available | No |
| Additional Kit Available | No |


