Topaz 18.25″ Flush Mount
Product Description
Topaz 18.5″ Flush Mount
Last inventory update: May 13, 2026 7:03 pm
Next Arrival Date: –
Planner Code: –
Resources
Topaz 18.25″ Flush Mount
Product Description
Topaz 18.5″ Flush Mount
Last inventory update: May 13, 2026 7:03 pm
Next Arrival Date: –
Last inventory update: May 13, 2026 7:03 pm
Next Arrival Date: –
Planner Code: –
Resources
General Product Information
Product Dimensions
Lamping Specifications
LED Information (LED Only)
Pipe / Chain / Cord Information
Additional Information
General Product Information
| Parent Code | DVP24648 |
| Family | Topaz |
| Product Class | Ceiling |
| Product Subclass | Flush Mount |
| Room Category | Living Spaces |
Product Dimensions
| Product Length / Diameter | 18.11 inches | 460 mm |
| Product Width | 18.11 inches | 460 mm |
| Product Depth | N/A inches | N/A mm |
| Product Height | 2.95 inches | 75 mm |
| Minimum Product Height | 2.95 inches | 75 mm |
| Maximum Product Height | 2.95 inches | 75 mm |
| Canopy Length / Diameter | N/A inches | N/A mm |
| Canopy Width | N/A inches | N/A mm |
| Canopy Thickness | N/A inches | N/A mm |
Lamping Specifications
| Orientation of Light Source | Down |
| Number of Sockets | 1 |
| Total Wattage (W) | 1 X 42W |
| Wattage of Individual Bulb Socket (W) | 42W |
| Voltage (V) | 120 |
| Lamping Confinement | Fully Enclosed |
| Socket Type | DC LED |
| Recommended Bulb | N/A |
| Bulbs Included | Yes |
LED Information (LED Only)
| Initial Lumens Output | 2940 |
| Delivered Lumens (2700K) | 1205 |
| Delivered Lumens (3000K) | 1219 |
| Delivered Lumens (3500K) | 1163 |
| Delivered Lumens (4000K) | 1144 |
| Delivered Lumens (5000K) | 1219 |
| Required Dimmer | LED+/Universal |
| CRI | 80+ |
| Color Temperature | 2700K / 3000K / 3500K / 4000K / 5000K |
Pipe / Chain / Cord Information
| Pipe / Chain Included | N/A |
| Pipe Information | N/A |
| Chain Information | N/A |
| Wire / Cord Information | 8″ |
| Max Sloped Ceiling Angle | N/A |
| *Conversion 19° to 45° : ASY0101 + Finish (2 Loops + 1 Chain): For Additional Cost | |
Additional Information
| Wall / Ceiling Mountable | Yes |
| Fixture Orientation | Down Only |
| Installation Height Adjustable | N/A |
| Location Certification | Dry Locations Only |
| ADA Compliant | N/A |
| Heavy Duty Mounting Kit Available | No |
| Additional Kit Available | No |


